Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí priniesli materiálnu pomoc na SČK v Prešove.
01.12.2019

Projekty podporené z rozpočtu PSK

Chceli by sme sa srdečne poďakovať PSK za pomoc pri projektoch.
01.04.2015

Valika Wilgová - 30 rokov dobrovoľníčka ČK

Valika, ďakujeme. Si pre nás veľkým vzorom. Prajeme Ti do ďalších rokov hlavne veľa zdravia, šťastia, lásky, spokojnosti, úsmevov a slniečka v duši.
0/0

Dobrovoľníctvo

Dobrovoľníctvo je jedným z hlavných pilierov našej práce. Našich dobrovoľných pracovníkov možno stretnúť na hudobných podujatiach, pri športových zápoleniach, na slávnostných ceremoniáloch, pri aktivitách s deťmi, tiež pri kampaniach zameraných na darcov krvi. Vo svete sa na uskutočňovaní myšlienok a princípov Červeného kríža podieľa vyše 200 miliónov ľudí. Aj vy môžete jedným z nich. Nepridáte sa k nám?

Kto je dobrovoľník

Dobrovoľník príležitostne alebo pravidelne spolupracuje so Slovenským Červeným krížom a vykonáva dobrovoľnícku činnosť v rôznych, avšak presne určených oblastiach. 

Dobrovoľníci sú jednou zo základných zložiek Slovenského Červeného kríža. Sú to ľudia rôzneho veku, rôznych povolaní a záujmov, ktorých spája chuť pomáhať a ktorí sa rozhodli dobrovoľne zapájať do činností SČK. V rámci 38 územných spolkov SČK pracuje vyše 37 000 dobrovoľníkov. Na každý územný spolok SČK pripadá asi 900 dobrovoľníkov, združených v mestách aj na dedinách.

Predpoklady dobrovoľníka

Ak máte chuť pomáhať a pracovať pre dobrú vec – a to bez nároku na mzdu, môžete sa stať (naším) dobrovoľníkom. Vaša pomoc bude často potrebná mimo pracovnej doby, teda práve v čase vášho osobného voľna. Privítame, ak máte dobré osobné kontakty s ľuďmi vo vašom okolí (vašej komunite) a kedže ide o pomoc rôznorodého druhu, oceníme vaše osobné skúsenosti a odborné schopnosti a zručnosti v rôznych oblastiach.

Váš vek nie je pre nás podstatným kritériom. Dobrovoľnícku činnosť v Slovenskom Červenom kríži (SČK) môže vykonávať ktokoľvek, kto sa stotožňuje s poslaním a princípmi našej organizácie.

Čo môžeš robiť v SČK

Naše pole pôsobnosti je široké podľa toho, k akej oblasti inklinuješ, si môžeš vybrať ..

Zaujíma ťa darcovstvo krvi?

Ak spĺňaš podmienky, môžeš sa sám stať darcom krvi. Ako dobrovoľník sa však môžeš podieľať aj na nábore (získavaní) budúcich darcov, zúčastňovať sa odberov krvi alebo organizačne spolupracovať na kampaniach a projektoch SČK v tejto oblasti.

Zaujíma ťa prvá pomoc? 

Môžeš si urobiť kurz prvej pomoci a poskytovať prvú pomoc na skupinových verejných podujatiach, prednášať prvú pomoc rovnako ako aj pripravovať družstvá prvej pomoci na školách. Môžeš robiť ukážky prvej pomoci na verejných podujatiach alebo reprezentovať SČK na súťažiach prvej pomoci. Organizačne sa môžeš zapojiť do kampane prvej pomoci, prípadne v rámci cvičení integrovaného záchranného systému pôsobiť ako záchranár SČK.

Zaujíma ťa sociálna oblasť?

Môžeš pomáhať v sociálnych zariadeniach a domoch humanity SČK pre deti, starších a starých občanov. Môžeš sa realizovať aj v kampani na pomoc sociálne slabším občanom.

Zaujíma ťa krízový manažnent a humanitárna pomoc?

Môžeš sa stať členom humanitárnych jednotiek SČK, ktoré pomáhajú v prípade mimoriadnych situácií.

Zaujíma ťa medzinárodné humanitárne právo?

Môžeš sa zúčastniť školení SČK venovaných tejto problematike a v prípade záujmu prednášať aj na školách Medzinárodné humanitárne právo.

Napíšte nám